Masz pytania ? Skontaktuj się z nami  +48 600 414 181

Święta w Indiach

Zdjęcie artykułu

Święta w Indiach

Hindusi w różnych regionach kraju obchodzą tysiące świąt i odbywają niezliczone pielgrzymki. Prawie wszystkie święta w Indiach są świętami religijnymi. Są też święta wspólne dla większości wyznawców hinduizmu.

Diwali - Święto Światła, wspólne dla całych Indii. Diwali przypada na przełom października i listopada. Kojarzone jest ono z kultem Lakszmi - bogini szczęścia i pomyślności. Charakterystycznym elementem tego święta, nazywanego także hinduskim Nowym Rokiem, są sztuczne ognie i fajerwerki, miasta toną w iluminacjach. Hindusi wierzą, że szczęście zawita do każdego domu, w którym w czasie Diwali zapalona jest lampka.


Holi – Święto Radości obchodzone wiosną, równie popularne jak Diwali, ale bardziej uroczyście obchodzone w północnej części kraju. Bohaterami święta Holi są Kriszna i Wisznu, a dzień ten jest uznawany za święto płodności i nieskrępowanej seksualności. Holi to święto radosne, jego charakterystycznymi elementami są okazjonalne żarty. Tradycja nakazuje w czasie święta Holi oblewanie się barwioną wodą albo obrzucanie kolorowym pudrem.


Kumbh Mela – Święto Dzbana – największa pielgrzymka świata i najsłynniejsza pielgrzymka Hindusów odbywająca się co 3 lata na przemian w jednym z miast: Allahabad (gdzie Ganges łączy się z Jamuną), Haridwar, Nasik i Ujjain. Kumbh Mela to dla Hindusów to samo co dla chrześcijan pielgrzymka do Jerozolimy czy dla muzułmanów pielgrzymka do Mekki. Kąpiel w świętej rzece w czasie Kumbh Mela zmywa wszystkie grzechy i daje wyzwolenie. Szacuje się, że w pielgrzymce bierze udział nawet 70 milionów wiernych.


Kryszna Janmastami – bardzo popularne święto upamiętniające narodziny boga Kryszny. W różnych rejonach kraju ma trochę odmienny charakter, na północy kraju jest bardziej religijne, na południu – rodzinne. Janmastami obchodzone jest w sierpniu. W święto spożywa się dużo mleka i masła – ulubionych pokarmów Kryszny.
Inne najpiękniejsze i najbardziej widowiskowe święta dla odwiedzających Indie to np.:


Rath Jatra – Święto Rydwanów, odbywa się w mieście Puri w stanie Orissa na wschodnim wybrzeżu Indii. Ogromne kolorowe rydwany przystrojone kwiatami wyruszają ze świątyni Jagannath na procesję ulicami miasta i obwożą figurki bóstw, które błogosławią wiernych.


Naag Panchami –święto poświęcone wężowi Ananta, na którego tułowiu spoczywał bóg Wisznu. Wizerunkom węży składane są tego dnia drobne ofiary, najczęściej mleko, a zaklinaczy węży można spotkać w każdej uliczce. Hindusi uważają, że węże mają moc panowania nad deszczami monsunowymi, pomagają również w odstraszaniu zła od ludzkich domostw.


Ganeśa Chaturthi – wesołe święto upamiętniające narodziny Ganesi – boga z głową słonia. Obchody mają miejsce w całych Indiach. Na cześć bóstwa eksplodują petardy, a każda rodzina kupuje gliniany posążek Ganeśi. W ostatnim dniu uroczystości figurki wędrują w pochodzie ulicami miast, a następnie zostają uroczyście zatopione w rzece, morzu lub stawie.


Dasara – popularne święto upamiętnia zwycięstwo bogini Durgi nad demonem. Kulminacyjnym momentem obchodów jest spalenie ogromnych wizerunków króla diabłów - Rawany. W trakcie uroczystości palone są liczne ogniska i odczytywane wersety z Ramajany.


Pongal –święto wyznaczające koniec okresu żniw, przypadające na połowę stycznia i obchodzone głównie na południu kraju. Każda gospodyni przygotowuje garnek pongalu - mieszanki ryżu, cukru, dhalu i mleka, co jest symbolem dobrobytu i dostatku. W trzecim dniu obchodów należy dokładnie wymyć bydło i odświętnie je przystroić, a na samym końcu nakarmić pongalem.