Masz pytania ? Skontaktuj się z nami  +48 600 414 181

Co przywieźć z Indii?

Zdjęcie artykułu

Co przywieźć z Indii?

Z Indii możemy przywieźć niezliczoną ilość pamiątek. Poniżej subiektywny wybór najciekawszych upominków.

Herbata: jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki można przywieźć z Indii. Herbata indyjska pochodzi z dwóch północnych stanów: Assam i Darjeeling. Assam to herbata z doliny rzeki Brahmaputry, uprawiana w przepięknych ogrodach na rozłożonych wzdłuż rzeki tarasach. Darjeeling to z kolei uprawy u stóp Himalajów, w chłodnym i wilgotnym klimacie; herbata z tych plantacji jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Herbatę w Indiach można kupić w setkach pięknych, ozdobnych opakowań (puszkach, woreczkach i wielu innych).

Przyprawy: będąc w Indiach nie sposób nie przywieźć przypraw i ich mieszanek, które na długo przywoływać będą indyjskie wspomnienia. Curry, garam masala, kardamon, goździki, imbir, szafran, kmin, kurkuma, pieprz indyjski, chilli…

Olejki zapachowe: wystarczy wymienić nazwy i aromaty – olejek pomarańczowy, waniliowy, sandałowy, jaśminowy, lotosowy, ananasowy, cynamonowy, kokosowy, trawa cytrynowa, o zapachu opium, paczula…

Kadzidełka: naturalne kadzidełka powstają z drewna, kory, owoców, korzeni, liści, żywic i kwiatów, czasem z substancji pochodzenia zwierzęcego. Dlatego podróżując przez Indie znajdziemy tak oryginalne zapachy jak dzika orchidea, kamfora, bawełna czy mirra.

Biżuteria z Radżastanu: jest masywna i często zbyt zdobna jak na europejskie warunki, ale w ogromnym wyborze straganów można wynaleźć prawdziwe perełki. W Radżastanie można kupić biżuterię złotą i srebrną, ozdabianą kamieniami szlachetnymi: diamentami, szmaragdami lub szafirami.

Brokatowe jedwabie z Varanasi: w Varanasi (Benares) można nabyć przepiękną, jedwabną pościel, kapy, chusty, apaszki i co kto tylko potrzebuje… Jedwab z Varanasi słynie z najlepszej jakości w całych Indiach.

Dywany z Kaszmiru: ręcznie tkane i często niesamowicie drogie – ceny wahają się od kilkuset złotych za chodniki do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za sztukę. Tkane są z czystej wełny z domieszką jedwabiu.

Batiki: obrazy malowane woskiem, z motywami indyjskimi, wykonywane na bawełnie. Kolorowe batiki można kupić w całym kraju.

Szale wełniane z paszminy: można je kupić w całych północnych Indiach, a wywodzą się z Himalajów i Kaszmiru. Paszmina to luksusowa wełna pochodząca od wysokogórskich kóz. Tańsze wersje szali wykonane są z innych gatunków wełny, ale nadal są wyrobami bardzo wysokiej jakości. Szale tkane są w tysiącach wzorów i kolorów.

Papier czerpany: specjalność indyjska. Można tu nabyć notatniki z papieru czerpanego, oprawione w wielbłądzią skórę, kartki okolicznościowe wykonane tą metodą i ozdabiane ornamentami roślinnymi oraz wiele innych stylowych produktów.

Wyroby z drzewa sandałowego: słyną z nich Indie południowe. Drewno sandałowca ma piękny, charakterystyczny, orientalny zapach. Można kupić olejek sandałowy (posiada właściwości uspokajające, świetny do pielęgnacji suchej skóry), glicerynowe mydełko sandałowe oraz niezliczoną ilość figurek oraz przedmiotów ozdobnych wykonanych z tego drewna.

Lalki radżasthańskie: drewniane marionetki w tradycyjnych strojach hinduskich. Kukiełki często są animowane przez artystów na ulicach Indii podczas przedstawień.

Figurki, posążki, rzeźby: tu wybór jest nieograniczony, jeśli chodzi o wielkość, materiał z którego są wykonane, cenę. Dla każdego coś dobrego!