Masz pytania ? Skontaktuj się z nami  +48 600 414 181

Religie w Indiach

Zdjęcie artykułu

Religie w Indiach

Pod względem praktykowanej religii Indie są uważane za najbardziej zróżnicowany kraj świata.

Szacuje się, że społeczeństwo Indii wyznaje:

  1. hinduizm: 80%
  2. islam: 12%
  3. chrześcijaństwo: 3%
  4. sikhizm: 2%
  5. buddyzm: 1%
  6. dżinizm: 1%
  7. zoroastryzm (parsowie): 1%


Hinduizm
Trzecia co do wielkości religia świata, największa religia Indii. Korzenie hinduizmu sięgają co najmniej 4000 lat wstecz i wywodzą się ze starożytnego wedyzmu.
W odróżnieniu od chrześcijaństwa, buddyzmu czy islamu, dzisiejszy hinduizm nie wywodzi się z nauk jednego człowieka. Cechą charakterystyczną religii jest jej pojemność. Pod pojęciem hinduizmu kryją się tysiące rozmaitych wierzeń i poglądów, mówi się nawet o 10.000 kultów, które różnią się panteonami bogów, sposobami okazywania czci, doktrynami. Hindusi czczą nieskończenie wielu bogów, jednak wszyscy oni są wcieleniami Wielkiego Boga Początku – boga Brahmy. W hinduizmie znane są świątynie i kapłani, nie ma jednak struktur hierarchicznych, jednego wyznania wiary czy jednorodnego kodeksu postępowania.

Wyróżnia się kilka cech wspólnych dla całego hinduizmu:

- szacunek dla świętych ksiąg Wed,
- wiara w reinkarnację (wcielanie duszy po śmierci w kolejne ciała),
- uznanie karmy – prawa przyczyny i skutku,
- dążenie do wyzwolenia z koła życia i śmierci.

Hindusi wierzą, że bogowie zstępują na ziemię w różnych wcieleniach i angażują się w ludzkie losy. Opowieści o relacjach między bogami a ludźmi znajdują się w dwóch wielkich indyjskich epopejach, Ramajanie i Mahabharacie. Mahabharata to największy objętościowo poemat epicki na świecie, którego częścią jest słynna Bhagawadgita (Pieśń Pana), przez większość Hindusów uważana za pismo święte, najbardziej reprezentatywne dla ich religii i filozofii.


Czy wiesz, że:
w Indiach popularną formą modlitwy jest powtarzanie mantr (formuł lub sylab, mających uspokoić umysł) przy równoczesnym przesuwaniu koralików przypominających różaniec.
powszechną formą oddawania czci bogom jest pudża – składanie ofiar w postaci owoców, kwiatów, ghi (klarowanego masła) lub kadzidła.
począwszy od lat 60-tych XX wieku i czasu hippisów, hinduizm rozpowszechnia się na całym świecie. Powstaje wiele ośrodków nauczania medytacji w Stanach Zjednoczonych i Europie. Popularyzatorami poznawania hinduizmu byli członkowie zespołu The Beatles.


Islam w Indiach
Muzułmanie to najliczniejsza mniejszość religijna Indii. Wyznawcy islamu zamieszkują głównie północne i zachodnie stany półwyspu, najliczniej przy granicy z Pakistanem.
Ogromnym wkładem islamu w kształtowanie kultury Indii jest wspaniała architektura. Sztuka muzułmańska zakazuje bowiem jakiejkolwiek formy przedstawienia wizerunków Boga lub ludzi, dzięki czemu rozwinęła bogate wzornictwo kaligraficzne i dekoracyjne. Stanowi kontrast w porównaniu z "malarską", bogatą w obraz sztuką hinduizmu.
 

Chrześcijaństwo
Chrześcijaństwo w Indiach jest religią napływową. Pierwszym chrześcijaninem w Indiach był św. Tomasz Apostoł, później nowa religia była krzewiona przez kolonizatorów. Chrześcijanie koncentrują się na wybrzeżu Goa (była kolonia portugalska) oraz na południu kraju, w stanie Kerala (od w V w.)
Kościoły chrześcijańskie przyjęły w Indiach bardzo oryginalne rysy. Istnieje tu tzw. Kościół malabarski (inaczej Kościół św. Tomasza) posługujący się własnym językiem malayalam. W tutejszych świątyniach często panuje półmrok i skromny wystrój. Chrześcijaństwo przyjęło wiele zwyczajów i symboli z hinduizmu, np. krzyż, który wyrasta z kwiatu lotosu, bardzo rozbudowane obrzędy, rytualne tańce.

Świat najczęściej łączy indyjskie chrześcijaństwo z postacią Matki Teresy z Kalkuty, która założyła zgromadzenie sióstr Misjonarek Miłości. Sama Matka Teresa przez 50 lat opiekowała się najbiedniejszymi z biednych na ulicach Kalkuty
 

Czy wiesz, że:
- figurka Matki Boskiej z Goa przypomina indyjską boginię: jest obwieszona girlandami kwiatów i otoczona palącymi się kadzidełkami.
 

Sikhizm
Religia licząca 500 lat, założona przez indyjskiego reformatora Guru Nanaka. Wyznawcy sikhizmu zamieszkują głównie indyjski północny stan Pendżab.
Sikhizm to połączenie hinduizmu (wiara w reinkarnację, ścisły wegetarianizm) i islamu (wiara w jednego Boga). Religia wymaga przestrzegania wielu restrykcyjnych zasad w kwestii picia alkoholu, pożywienia, ubioru. Jednocześnie Sikhowie są przeciwni wojnom religijnym oraz okazują wielki szacunek pracy fizycznej.
Mężczyzn wyznających sikhizm można bez trudu rozpoznać po turbanie, który jest obowiązkowym elementem stroju.
Sikhijska świątynia to gurdwara, najważniejsza z nich to Złota Świątynia w Amritsar.
 

Czy wiesz, że:
sikhowie noszą długie włosy splecione w kok pod turbanem i grzebień wpięty we wlosy;
oznaką przynależności do religii sikhijskiej jest nazwisko: większość mężczyzn przybiera nazwisko Singh, co oznacza lew, a kobiety przyjmują nazwisko Kaur, czyli księżniczka. Nazwisko ma symbolizować odwagę i równość wiernych niezależnie od pochodzenia czy statusu.
 

Buddyzm
Religia założona w Indiach w V p.n.e. przez księcia Siddhartę Gautama, zwanego Buddą (Przebudzonym). System filozoficzny i etyczny buddyzmu stał się bardzo popularny w krajach zachodnich. Często nie jest uważany za religię, w buddyzmie nie występuje wiara w boga.
Podstawowa nauka buddyzmu to oparcie życia na czterech szlachetnych prawdach. Życie związane jest z cierpieniem, spowodowanym przez pragnienie rzeczy doczesnych. Od cierpienia można się wyzwolić żyjąc według podstawowych zasad, np. unikać agresji, poświęcać czas na rozwój duchowy itd. W ten sposób można osiągnąć oświecenie.
Na początku XX w. na większości terytorium Indii buddyzm właściwie wygasł. Odżył w latach 50-tych XX wieku, kiedy wielu „niedotykalnych”, przeciwnych systemowi kastowemu, zaczęło zmieniać wyznanie.
Miasto Dharamsala, położone w Himalajach w północnych Indiach, stanowi stolicę Tybetańczyków wygnanych z własnego kraju. W Dharamsali mieszka XIV Dalajlama.
 

Czy wiesz, że:
- buddyzm to jedyna religia w historii świata, której wyznawcy nie stosowali przymusowego nawracania i nie prowadzili wojen religijnych;
 

Dżinizm
Starożytna religia Indii, powstała w Indiach około VI wieku p.n.e. w reakcji na silnie zrytualizowany braminizm. Została założona przez współczesnego Buddzie Mahawirę.
Religia ta jest bardzo ascetyczna, dlatego od wielu lat nie rozprzestrzenia się.
Najbardziej charakterystyczną cechą wyznania jest wielki szacunek dla wszystkich istot żywych. Dżinizm naucza o przyjaźni ze wszystkimi żyjącymi istotami, a jego celem jest dobro całego wszechświata, a nie tylko ludzi. Według tej filozofii zwierzęta i rośliny mają dusze.
 

Czy wiesz, że:
ortodoksyjni dżiniści noszą na twarzach specjalne maseczki, żeby żaden owad nie wpadł do ich ust i przez to nie zginął;
niektórzy wyznawcy noszą miotełki, którymi oczyszczają przed sobą ścieżkę z owadów;
często dżiniści to frutarianie – jedzą rośliny, których zerwanie nie powoduje ich śmierci, np. jabłka;
grupa dżinistów, zwana digambarami, przez wieki praktykowała chodzenie zupełnie nago. Obecnie ten zwyczaj pozostał jedynie w kilku klasztorach.
 

Zoroastryzm (parsowie)
Inaczej znany jako zaratusztrianizm; jedna z najstarszych monoteistycznych religii, założona przez Zaratustrę ok. X wieku p.n.e., na terenach dzisiejszego Iranu. Parsowie przybyli do Indii po uciekając przed najazdem arabskim. Mówi się o nich „wyznawcy ognia”, gdyż kult tego żywiołu jest najważniejszy (ogień to przejaw dobroci boga w świecie).
Parsowie zamieszkują głównie Bombaj.
 

Czy wiesz że:
Parsem był Freddie Mercury, lider zespołu Queen;
Parsowie zanosili swoich zmarłych na szczyty tzw. Wież Milczenia, gdzie ciała były rozszarpywane przez sępy;