Masz pytania ? Skontaktuj się z nami  +48 600 414 181

Gospodarka Indii

Zdjęcie artykułu

Gospodarka Indii

Czytając o Indiach można czasami odnieść wrażenie, że jest to kraj skupiony jedynie wokół spraw mistycznych, oderwany od rzeczywistości. Nic bardziej mylnego.

Indie od ponad 20 lat dynamicznie się rozwijają. Według prognoz ekonomicznych, w 2035 roku Indie mogą stać się trzecią – po Chinach i USA – potęgą gospodarczą świata.

Indyjska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, produkt krajowy rośnie rocznie średnio o 8-9%. Najsilniejszym atutem indyjskiej gospodarki jest z pewnością ogromny i nadal rosnący rynek konsumencki, co przyciąga wiele międzynarodowych firm. Od lat nawyki konsumenckie Hindusów ulegają zmianom. Gwałtownie wzrósł popyt na produkty i usługi dobrej jakości: gotowe produkty spożywcze, markowe ubrania, samochody, zabawki, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, rozrywkę. W Indiach zachodzi wiele zmian społecznych, następuje szybka urbanizacja, ekspansja mediów elektronicznych, wzrasta poziom edukacji.

Innym atutem gospodarki Indii jest możliwość zatrudnienia wielu anglojęzycznych pracowników, zarówno pośród personelu kierowniczego, jak i technicznego, którzy mogą się równać z najlepszymi na świecie.

Indyjski rynek przemysłowy jest ogromny i różnorodny, w dużej mierze samowystarczalny. W niektórych gałęziach przemysłu znaczna część produkcji jest przeznaczona na eksport.

Najszybciej rozwijającymi się gałęziami gospodarki w Indiach są:

przemysł informatyczny - położone w południowych Indiach miasto Bangalore jest znane jako zagłębie informatyczne. Tu ulokowało się wiele placówek badawczych koncernów komputerowych. W Bangalore pracuje ok. 150.000 informatyków – więcej niż w słynnej kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Indie są potentatem w świadczeniu różnorodnych usług informatycznych;

przemysł samochodowy - w Indiach nastąpił prawdziwy boom motoryzacyjny. Indyjski koncern Tata wyprodukował najtańszy samochód świata – Tata-Nano, który ma służyć możliwie największemu zmotoryzowaniu całego kraju;

wydobycie surowców - głównie węgiel kamienny, ropa naftowa, żelazo, miedź, złoto, mika oraz metale ciężkie: cynk, ołów, chrom, a także radioaktywny uran;

wydobycie kamieni szlachetnych - w Indiach znajdują się największe złoża diamentów na świecie, a w stanie Gujarat ulokowało się wiele szlifierni diamentów. Szacuje się, że 9 na 10 brylantów zostało oszlifowanych właśnie tutaj. Indie słyną także z wydobycia szmaragdów i szafirów;

przemysł tekstylny i odzieżowy – ze względu na tańszą siłę roboczą wielu potentatów w branży zleca Hindusom produkcję swoich kolekcji. Indie słyną również z wysokogatunkowych materiałów;

farmaceutyka - Indie stały się światowym eksporterem leków;

sektor bankowy - w przeciągu ostatnich 20 lat na rynku indyjskim powstało ok. 100 prywatnych banków. Centrum finansowym kraju jest Bombaj (Mumbai).

Władze Indii postawiły na edukację. Indyjskie uczelnie co roku opuszcza ponad 2,5 miliona absolwentów, często kierunków najbardziej poszukiwanych na rynku, np. inżynierów czy lekarzy.

Rozwój gospodarczy kraju sprawia, że – mimo ogromnego rozwarstwienia społecznego – rośnie zamożność przeciętnego mieszkańca kraju.

Tekst opracowała: Ewa Bollin