Masz pytania ? Skontaktuj się z nami  +48 600 414 181

Czy wiesz, że... ?

Zdjęcie artykułu

Czy wiesz, że... ?

Przedstawiamy zbiór lekkich ciekawostek dotyczących Indii.

Czy wiesz że:

Jedynym indyjskim laureatem nagrody Nobla jest bengalski poeta Rabindranath Tagore. Poeta otrzymał nagrodę w 1913 roku za opublikowane rok wcześniej Gitanjali – Pieśni ofiarne. Tagore był skrajnym pacyfistą i propagatorem niezadawania jakiegokolwiek bólu innym istotom.

W 2008 roku Indie były drugim – zaraz po Chinach – najludniejszym krajem świata. Liczba Hindusów wyniosła 1 147 995 898 osób (czyli słownie w przybliżeniu jeden miliard sto czterdzieści osiem milionów!). I tendencja jest jak najbardziej rosnąca. Dla porównania trzecie państwo pod względem liczby obywateli – Stany Zjednoczone – to nieco ponad 300 milionów mieszkańców.

W stolicy Indii, Delhi, wznosi się nowoczesna Świątynia Lotosu. Jest to świątynia wyznawców bahaizmu, religii, która stara się połączyć najlepsze cechy wszystkich głównych wyznań. Świątynia, jak sugeruje nazwa, ma kształt otwierającego się kwiatu lotosu. W jej wnętrzu może modlić się każdy, niezależnie od wyznania.

Kawa rosnąca w Indiach jest poddawana bardzo ciekawemu procesowi tzw. monsunowania. Świeżo zebrane owoce kawowca wystawia się w czasie największych monsunów na kilkudniowe działanie bardzo wilgotnego powietrza. Ziarno rozsypuje się na specjalnych platformach i przeczesuje, aby każde ziarno równomiernie skorzystało z wietrzenia. Następnie ziarna kawy pakowane są do worków i wystawiane na działanie wiatrów monsunowych. Tak przygotowane ziarna mają lekko żółtą barwę, charakterystyczną dla kaw pochodzących z Indii.    

Hindusi od kilku lat znajdują się na liście najbogatszych ludzi świata. Według rankingu magazynu Forbes z 2008 roku, 4. miejsce zajął Lakshmi Mittal, Hindus mieszkający w Londynie, największy producent stali na świecie. Jego majątek został oszacowany na 45 miliardów USD. Kolejne miejsca zajmują bracia Mukesh i Anil Ambani – potentaci w branży paliwowej.

W Bombaju znajduje się prawdopodobnie największa dzielnica biedy na świecie – slums Dharavi. Nazywany największym slumsem Azji, jest miejscem zamieszkania dla ponad miliona najuboższych z ubogich. Slumsy ciągle powiększają się, ponieważ kolejni mieszkańcy wsi próbują znaleźć swoje szczęście w dużym mieście. W slumsach Bombaju rozgrywa się część oskarowego filmu Slumdog. Milioner z ulicy.

Do państwa indyjskiego należą dwa archipelagi wysp położone na Oceanie Indyjskim: Andamany i Nikobary. Są zamieszkane przez ostatnie dzikie, prymitywne plemiona Indii. Andamanowie koczownikami, zajmują się zbieractwem, rybołówstwem i połowem żółwi morskich. Plemiona Andamanów czczą wiele żywiołów, w tym monsun.

Nad Morzem Arabskim (Indie Zachodnie) położone jest starożytne miasto Dvaraka, uznawane za jedno z siedmiu najstarszych miast Indii. Jego istnienie potwierdzone jest w pismach pochodzących sprzed 2000 lat p.n.e. Prowadzone na szeroką skalę badania archeologiczne wykazały, że większość miasta znajduje się pod powierzchnią morza.

Najdalej na południe wysunięty koniuszek Indii to Kanyakumari. Mówi się o tym miejscu: spotkanie wód, gdyż tu spotykają się Zatoka Bengalska, Morze Arabskie i Ocean Indyjski. Według podróżników to tu można obejrzeć najpiękniejsze w Indiach wschody i zachody słońca.

W świątyni Jagannath w mieście Puri znajduje się największa kuchnia Indii. Podobno sami bogowie sprawują pieczę nad gotowanymi tu potrawami. Jedzenie jest przygotowywane według przepisów zawartych w świętych księgach, tylko i wyłącznie w glinianych garnkach i naczyniach. Kuchnia wydaje 25.000 posiłków dziennie, a w czasie świąt (np. podczas Święta Rydwanów) – nawet 100.000 w ciągu jednego dnia.

Flaga Indii składa się z trzech kolorów: szafranowego, białego i zielonego, na jej tle widnieje buddyjskie koło prawości i sprawiedliwości. Według jednej z interpretacji szafran symbolizuje hinduizm, a zieleń – islam, czyli dwie najpopularniejsze religie Indii. Biel oznacza w takim kontekście pokój i pojednanie pomiędzy wyznawcami wszystkich religii.

W Himalajach i w paśmie Karakorum jest 14 ośmiotysięczników, z tego aż 8 położonych jest na terenie królestwa Nepalu. Jeden ze szczytów – Kanczendzonga, 8586 m n.p.m. – znajduje się na granicy Indii i Nepalu.

Narodowym sportem Indii jest hokej na trawie, choć najbardziej popularną dyscypliną jest krykiet. Krykiet przywieźli ze sobą Brytyjczycy w czasie kolonizacji Indii. W niektórych stanach, zwłaszcza na północnym wschodzie oraz w Zachodnim Bengalu, Goa i Kerali, równie znana jest piłka nożna.

Pałac na kołach lub pociąg maharadżów - to popularne nazwy luksusowego pociągu kursującego pomiędzy stolicą Indii – Delhi a miastami stanu Radżastan. Jest to nawiązanie do tradycji sprzed lat: niezwykły luksus, stylowe wnętrza wagonów, elegancka i profesjonalna obsługa, wykwintne potrawy. Inną indyjską atrakcją kolejową jest kolejka Darjeeling. Nazywana kolejką zabawkową ze względu na niewielkie rozmiary odbywa podróż pośród himalajskimi szczytami, co dostarcza podróżnym niezapomnianych wrażeń.



Tekst opracowała: Ewa Bollin